Ach, jakąż dobrą komedią byłby ten świat, gdyby się tu nie grało jakiejś roli. Denis Diderot

słowa pieśni kościelnej Barka

aaaaDamiussaaaa

Temat: Moja Biblia
Mnie ta przypowieść bardzo dotyka, a można powiedzieć porusza dogłębnie. Po pierwsze dlatego, że kojarzy mi się ona z naszym kochanym papieżem, a już całkiem wymiękam, jak dodatkowo w Kościele rozlega się pieśńBarka”. W tedy już po mnie - ha ha ha.
Obserwuję też ludzi w Kościele. Najlepsze jest to, jak stoją twardzi faceci i nagle zaczynają chować swoje głowy gdzie się da, bo mają już trochę załzawione oczy. Wiadomo o czym myślą i dobre jest to, że mają gołębie serca.
Po drugie, kiedy słyszę słowa tej ewangelii, to mam zawsze wrażenie, że są one kierowane bezpośrednio do mnie, w moje serce. Ta ewangelia daje mi bardzo dużą siłę wewnętrzną.
A co do samej przypowieści, ostatnio słyszałem kazanie, ale nie u mnie w Kościele.
Ksiądz zapytał: „jak myślicie, dlaczego Jezus wybierał rybaków?”.
To sprawa dla Was do przemyślenia – ja potem odpowiem na to pytanie, ale jestem ciekaw co sami na ten temat sądzicie.

Osobiście wiąże słowa „wypłyń na głębię” ze słowami „i posyłam was jak owce między wilki”. Też w pewnym sensie jest to ta głębia, na którą mamy wypłynąć.
Źródło: forum.pluswarszawa.pl/viewtopic.php?t=869Temat: Pieśni religijne
Ja włąsciwie lubie wiekszość piesni religijnych (przynajmniej tych śpiewanych u nas w kościele ) ale moje ulubione to chyba Barka (tekstu nie muszę przytaczać ) oraz:

Z dawna Polski Tyś Królową

Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!
Ty za nami przemów słowo, Maryjo!
Ociemniałym podaj rękę,
Niewytrwałym skracaj mękę,
Twe królestwo weź w porękę, Maryjo!
Gdyś pod krzyżem Syna stała, Maryjo!
Tyleś, Matko, wycierpiała, Maryjo!
Przez Twego Syna konanie
Uproś sercom zmartwychwstanie,
W ojców wierze daj wytrwanie, Maryjo!
Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!
Ty za nami przemów słowo, Maryjo!
Miej w opiece naród cały,
Który żyje dla Twej chwały,
Niech rozwija się wspaniały, Maryjo!Jeden chleb...

1. Jeden chleb, co zmienia się w Chrystusa Ciało,
Z wielu ziaren pszenicznych się rodzi.
Jedno wino, co się Krwią Chrystusa stało,
Z soku wielu winnych gron pochodzi.
Jak ten chleb co złączył złote ziarna,
Tak niech miłość łączy nas ofiarna.
Jak ten kielich łączy kropel wiele,
Tak nas, Chryste, w swoim złącz Kościele.

2. O Pasterzu, zgromadź w jednej swej owczarni,
Zabłąkane owce, które giną,
W jeden Kościół zbierz na nowo i przygarnij,
Byśmy jedną stali się rodziną.

3. Na ramiona swoje weź, o Panie,
Tych, co sami wrócić już nie mogą!
Niechaj zjednoczenia cud się stanie,
Prowadź nas ku niebu wspólną drogą.
Źródło: seriale.vis.pl/forum/forum/viewtopic.php?t=8844


Temat: I Komunia Święta
Jak wiemy, rozpoczął się okres, kiedy dzieci przystepują pierwszy raz w pełni do Sakramentu Eucharystii. Uroczystosć ta zawsze emanuje podniosłością, pompą, jak najlepszym przygotowaniem. Niestety, w parze z tym idą największe w całym roku liturgicznym przegięcia. Nie chodzi mi tylko o kwestię profaniowania tego pieknego dnia poprzez kupowanie róznych "presentuff", które dla takich dzieci sa nieodpowiednie(pare tysiecy złotych w kopercie, czy operacje plastyczne, o czym rok temu było głośno). Tym samym dzien pierwszej komunii swiętej przestaje byc ważny ze względu na wazne wydarzenie, jakie dokonuje się w życiu młodego chrześcijanina, a staje się ważne, ze względu na wartośc owych "presentuff". Potem wychodzi na jaw konkurencja ze względu na stan portfela rodziców(i przechwałki dzieci między soba w skzole, co wywołuje nie w duchu tego święta powiazania), a dzień ten często jest dla takiej młodej osoby ostatnią wizytą w kosciele, bo nie dostanie takich prezentów w każda niedzielę. Tym samym nasteną wizytą w kosceiel będzie najprawdopodobniej bierzmowanie, chyba, ze wyskoczy ślub czy pogrzeb w rodzinie. Takiemu dziecku lepszego przykłądu często nie dają rodzice, ale to już kwestia do osobnej dyskusjii.
Chciałem zwrócić uwage na przegięcia liturgiczne, do jakich dochodzi podczas tych uroczystosci. Bardzo często prym wiedzie sacro-polo, "nowoczesne" podejscie do większosci kwestii w liturgii, często też niepełne kształcenie dzieci w kwestii śpiewu czy odpowiedzi(takze tych recytowanych). Jednym słowem - dno . Oczywiście nie oskarżam z góry wszystkich kosciołów, bo nie wiem jak jest u Was, ale z moichobserwacji wnioskuję, że jest to najczęsciej profanacja wszystkeigo, czego się da. Moja kolezanka, spełniajaća obowiązki organisty powiedziała mi, ze katechetka prosiła ją o zagranie - "Świety uśmiechniety", "Barkę", "Nie boje się gdy ciemno jest" itp. hiciory na mszy!!! Barkę jeszcze można przełknać(na koniec, gdyż to pieśn paraliturgiczna, a itreśc najlepiej pasuje na zakończenie uroczystosci), to hiciory Arki Noego nie mają tam prawa bytu(wnioskujac że to dzieci wyrkzycza gorzej niż sam zespół). Od niechcenia powiedziałem - "Oczywiście odmówisz?". Na co dowiedziałem się, ze owa koleżanka ma bardzo dobry kontakt z katechetką i nie chce tego psuć przez jakieś błahostki. Miałem ochote walnac wtedy litanię, aczkolwiek z racji tego, iz jest to moja przyjaciółka, posunałem się jedynie do dośc dosadnie wypowiedzianego swojego zdania. oczywiscie nie zachwaiło to naszej przyjaźni, bo przecież niezgodnosć w niektórych kwestiach nie moze stawać wyżej niż wartosci duchowe, aczkolwiek jako osoba, która pomimo wszystko stara się utrzymac jak najwyższy poziom liturgii, muzyki itp. , czuje się po prostu źle. Ja rozumiem, że może być fajnie, wesoło, ale nie na mszy. Zachowajmy to, co mamy w kościele najwpanialsze - Liturgię - zgromadzenie znaków, symboli, przekazów.
Pomyslałem sobie, czemu by nie nauczyc takich dzieci najprostszych form pieśni czy chorału, ażeby to zaśpiewały. Czemu nie zrobić oprawy mszy z chóem 4-głosowym, ew. scholą(taką z prawdziwego zdarzenia, a nie sacro-polo!). W końcu wywnioskowałem taki ukłąd pieśni:

W - Veni Creator(chór), potem dzieci "O Stworzycielu Duchu Przyjdź"
Pd - Niose w darze Tobie Chryste(sacro polo to nie jest, nawet jest liturgiczne)
K - Zbliżam się w pokorze(idealnie pasuje na tę okazję)
Pan wieczernik przygotował
U - Radośnie Panu Hymn Spiewajmy
Z - Barka

Chór zaznaczyłem na początek, ale nie wykluczam użycia go gdzie indziej, np. na komunię, gdzie prawie na 100% nie starczy czasu na rozdanie Komunii wszystkim zgromadzonym w czasie tych dwóch piesni. Veni Creator i O Stworzycielu Duchu to niby to samo, ale chor może znaleźc inną melodię(na 4 głosy), i od razu podnioślej
Może teraz za późno, ale spróbujmy w naszych parafich zaproponowac taki "eksperyment" za rok. jestem pewien, ze nikt nie pożałuje, a wiele osób zyska.
Pozdrawiam i prosze o opinie
Źródło: forum.oaza.org.pl/viewtopic.php?t=7917Odnośniki

Cytat


Fila vitae - nić żywota.
Entuzjazm to delirium rozumu. Napoleon Bonaparte
Dla ludzi naprawdę wielkich nie ma większej radości od tej, gdy drugim mogą sprawić radość. Wilhelm Keppler
Gdy zwierzęta ziewają, mają ludzką twarz. Karl Kraus (1874-1936)
A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie ja jestem. J 14, 3